Sądy pokoju a konstytucyjne prawo do sądu
Lepiej pomyśleć o zwiększeniu etatów w samych sądach.
Autorzy prezydenckiego projektu ustawy o sądach pokoju wywodzą podstawę do swoich działań z przepisu art. 182 Konstytucji RP, zgodnie z którym udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa. Mam jednak uzasadnione wątpliwości, czy proponowane rozwiązania nie przekraczają granic konstytucyjnie wyznaczonych. W ocenie nawet samego Trybunału Konstytucyjnego rozumienie art. 182 Konstytucji RP jako normy upoważniająco-odsyłającej oznacza kompetencję dla ustawodawcy zwykłego do wprowadzenia czynnika obywatelskiego w wymiarze sprawiedliwości.
Treść tego przepisu wyraża intencję ustrojodawcy odejścia od rozwiązań zawartych w poprzednim stanie prawnokonstytucyjnym. Oznacza to, że udział czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości może być ograniczony do niektórych spraw; wyłącza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta